Saçları dökülenler hayatında bunu denememiş! Saç dökülmesine hızlı çözüm kabak çekirdeğinde çıktı

Saçları dökülenler hayatında bunu denememiş! Saç dökülmesine hızlı çözüm kabak çekirdeğinde çıktı

Saç Dökülmesi İçin Acil Çözümler

Songül Durur Zevzir’in Önerileri:

Saç dökülmesine karşı acil çözüm arayanlara Songül Durur Zevzir'in ilk önerileri saç mezoterapisi ve PRP (Platelet Rich Plasma) tedavisidir. Zevzir, "Özellikle zayıf saçlara sahip olanlar ve saç dökülmesi yaşayanlar için saç mezoterapisi ve PRP uygulamaları yaparak saç köklerini uyandırıyoruz. Mezoterapide kullanılan vitaminlerle saç köklerini besliyoruz. Ayrıca, kişinin kendi kanından elde edilen ve hücre onarımını sağlayan trombositler sayesinde zayıflayan saç köklerinin üreme ve gelişme dönemlerini güçlü bir şekilde destekleyerek canlı ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz," diye belirtti.

Evde Saç Bakımı Yöntemleri

Zevzir, uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları ve saçların yıkanma şeklinin önemine dikkat çekti. "Kuru saçlar için haftada bir kez zeytinyağı maskesi uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı da aynı işlevi görecektir. Bu yağlar saçlarınızı besleyerek kuruluğu gidermeye yardımcı olur. Yağlı saçlar için ise 1 veya 2 yumurta akı ve 1 limon suyu karışımını maske olarak uygulayın ve mümkünse 30 dakika güneşte bekleyin," dedi.

Saç Kremi Kullanımı

Saçların neme ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Zevzir, "Saç kremlerini yanlış kullanmak saç köklerine zarar verebilir. Saç kremi kullanırken kremi saç uçlarından başlayarak, saç diplerine gelmeyecek şekilde uygulayın. Şampuan kullanımında da saç tipinize uygun ürünler seçin. Şampuanlama işlemini en fazla 2 defa tekrarlayıp bol suyla durulamak en doğrusu olacaktır," ifadelerini kullandı.

Cansız saçlar için Zevzir, "Banyo sonrası argan yağı ile saçlarınızı destekleyin. Saçlarınızı yıkarken veya kuruturken aşırı sıcak uygulamaktan kaçının, çünkü bu saç köklerinize zarar verip saç derinizin pH dengesini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca banyo sonrasında saçlarınızı nemli bırakmamaya dikkat edin, mümkün olduğunca kurutun," önerisinde bulundu.

Kabak Çekirdeği Mucizesi

Kabak çekirdeğinin saçlar üzerindeki olumlu etkilerine değinen Zevzir, "Kabak çekirdeği B, E, K vitaminleri, omega 3 ve omega 6, manganez, magnezyum, demir, bakır ve çinko açısından oldukça zengindir. İçeriğindeki proteinler, vücuda dışarıdan alınması gereken temel aminoasitleri (fenilalanin, triptofan, metiyonin) içerir. Yarım bardak kabak çekirdeği, günlük magnezyum ihtiyacının %46'sını, demirin %28'ini, manganezin %52'sini, çinkonun %17'sini ve proteinin %17'sini karşılar," dedi.

Beslenme Önerileri

Zevzir, her gün yarım bardak kabak çekirdeği tüketilmesini önererek, "Kabak çekirdeği yüksek vitamin içerdiği için saçlara çok iyi gelir. Ayrıca dengeli ve vitamin açısından zengin beslenmeli, bol su içmelisiniz. Günlük olarak 1 elma, 1 avuç ceviz ve 1 kase yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin," diye ekledi.