Mikrodalga Fırına Bulaşık Süngeri Koyanlar Şok Yaşıyor

Mikrodalga Fırına Bulaşık Süngeri Koyanlar Şok Yaşıyor

Pratik Yöntemler

Mutfak süngerlerinde yiyecek artıkları kalması, yıkayacağınız tabakları mikroplarla ve bakterilerle kontamine etme riskini artırır. Süngerlerin temiz kalması için her zaman sıcak veya kaynar suyla durulayıp, görünür tüm kirleri çıkarmalısınız.

Ancak bu yeterli değildir. Sürekli yeni süngerler satın almak yerine tasarruf etmek için aşağıdaki hızlı çözümleri uygulayabilirsiniz. Daha etkili temizlik için süngerleri ince tuz ve limon suyu ya da karbonatla doldurulmuş bir kaseye koyabilirsiniz. Kötü kokuları gidermek için sirke kullanabilir, sert yağ lekelerini çıkarmak için ise zeytinyağı sabunu ve sıcak su tercih edebilirsiniz.

Mikrodalga Mucizesi

Bu yöntemler süngeri dezenfekte etmek için yeterli olmayabilir. Daha sert önlemler gereklidir. Bir alternatif, süngeri bulaşık makinesinde (kurutma döngüsü ile) yıkamaktır, ancak bu her zaman pratik değildir. Başka bir yöntem, %30 su ve %70 oksijenli su karışımı hazırlayıp, süngeri bir süre bu karışımda bekletmektir. Veya süngeri çamaşır suyu ve sıcak su dolu bir kaseye yarım saat kadar batırabilirsiniz.

Ancak restoranların kullandığı en pratik ve hijyenik çözüm şudur: Süngeri suyla iyice ıslatın ve bir tabağın üzerine koyun. Ardından mikrodalga fırına bir dakika boyunca yerleştirin (daha fazla süre tutarsanız sünger eriyebilir). Çıkarıldığında, yüksek sıcaklık tüm mikropları ve bakterileri öldürecektir. Dikkatli olun, çünkü sünger sıcak olacaktır, ancak yeniden kullanıma hazır hale gelecektir. Hızlı ve ekonomik bir çözüm olarak elinizin altında bulunacaktır.