Bunları hemen çöpe atın! Kullanırız sanıyoruz ama bizi hasta ediyor

Bunları hemen çöpe atın! Kullanırız sanıyoruz ama bizi hasta ediyor

Ev eşyaları ve kişisel bakım ürünlerinin düzenli olarak yenilenmesi, hem sağlığımız hem de yaşam kalitemiz için büyük önem taşır. Çoğu zaman, kullandığımız eşyaların ne kadar süre dayanacağını ve ne zaman değiştirilmesi gerektiğini göz ardı edebiliriz. Ancak, bu eşyaların belirli bir kullanım ömrü vardır ve zamanında değiştirilmezlerse çeşitli sağlık sorunlarına ve risklere yol açabilirler.

1- Havlular

Havluları tamamen değiştirmek ve yeni havlu satın almak bazen maliyetli olabilir, ancak genellikle havlular yaklaşık iki yıl dayanır. İki yılda bir havlularınızı değiştirmemek sağlığınıza zararlı olmasa da, yeni havlular almak hem emicilik hem de hijyen açısından faydalıdır. Bunun dışında, havlularınızı üç günde bir değiştirmek iyi bir alışkanlıktır.

2- Yastıklar

Yastıklarımızı her gece en az sekiz saat kullanıyoruz ve muhtemelen çoğumuz yastıklarımızı gerektiği kadar sık değiştirmiyoruz. Yastıklar toz akarları ve evcil hayvan kepeği gibi alerjenleri barındırabilir, bu da alerjik reaksiyonlara, sivilcelere ve boyun ağrısına yol açabilir. Yastıklarınızı düzenli olarak değiştirmek, temiz, alerjenlerden arınmış ve destekleyici olmalarını sağlar.

3- Yataklar

Yatak değişimi konusunda önemli olan, yatağınızı ne kadar süre kullandığınız değil, yatağın vücudunuzu ne kadar süre destekleyebildiğidir. Yatakların ömrü yedi ila on yıl arasında değişirken, lateks yataklar on beş yıla kadar dayanabilir. Bu süreleri göz önünde bulundurarak yatağınızın rahatlığını değerlendirin ve gerektiğinde yenisiyle değiştirin.

4- Küçük Ev Aletleri

Hiçbir şey eskisi kadar uzun süre dayanmasa da, arızalı küçük ev aletleri büyük yangın tehlikesi oluşturabilir. Eğer bir cihaz kısa devre yapıyorsa veya duman çıkarıyorsa, bu yeni bir cihaz alma zamanının geldiğini gösterir.

5- Diş Fırçaları

Ağız hijyeni genel sağlığınız için oldukça önemlidir. Bu nedenle, mikroplu veya işlevini yitirmiş bir diş fırçası kullanmak istemezsiniz. Amerikan Diş Hekimleri Birliği, diş fırçanızı her üç ila dört ayda bir değiştirmenizi öneriyor. Eğer sert bir fırçalama alışkanlığınız varsa veya fırça kılları yıpranmış görünüyorsa, diş fırçanızı daha erken değiştirmeniz gerekir.